مقایسه دوربین گلکسی S23 اولترا و S23

گوشی-s23-اولترا-

مقایسه دوربین گلکسی S23 اولترا و S23

مشخصات دوربین‌ها

دوربین اصلی گلکسی S23 اولترا از حسگر ۲۰۰ مگاپیکسلی S5KHP2 سامسونگ با پیکسل‌های ۰٫۶ میکرومتری و ابعاد 1/1.3 اینچ استفاده می‌کند. هر ۱۶ پیکسل مجاور، رنگ یکسانی را ثبت می‌کنند و تصویری با پیکسل‌های ۲٫۴ میکرومتری و ابعاد ۱۲٫۵ مگاپیکسل را تشکیل می‌دهند. HP2 در کنار فوکوس خودکار لیزری از تمام ۲۰۰ میلیون پیکسلش در فرآیند تشخیص فاز بهره می‌گیرد و در پسِ لنز معادلِ ۲۳ میلی‌متری با دیافراگم f/1.7 قرار دارد.

دوربین اصلی گلکسی S23 از حسگر ۵۰ مگاپیکسلی S5KGN3 سامسونگ با پیکسل‌های یک میکرومتری و ابعاد 1/1.56 اینچی بهره می‌برد و از فوکوس تشخیص فاز (PDAF) و لرزشگیر سخت‌افزاری (OIS) برای دقت بیشتر در عکاسی استفاده می‌کند. در پسِ این حسگر نیز لنز ۲۴ میلی‌متری با دیافراگم f/1.7 قرار دارد. در حالت پیش‌فرض، عکس‌های دوربین اصلی با وضوح ۱۲ مگاپیکسل به ثبت می‌رسند؛ اما می‌توان از وضوح بومی ۵۰ مگاپیکسلی برای ثبت‌ عکس‌های حجیم‌تر استفاده کرد.

دوربین‌های تله‌فوتوی ۳ و ۱۰ برابری گلکسی اس ۲۳ اولترا از حسگر ۱۰ مگاپیکسلی IMX754 سونی با ابعاد 1/3.52 اینچی و پیکسل‌های ۱٫۱۲ میکرومتری بهره می‌برند. مقابل دوربین‌های تله‌فوتوی ۳ و ۱۰ برابری اس ۲۳ اولترا به‌ترتیب لنزهای ۶۹ و ۲۳۰ میلی‌متری با دیافراگم‌های f/2.4 و f/4.9 قرار دارد. هر دو دوربین از لرزش‌گیر اپتیکال و فوکوس تشخیص فاز Dual Pixel بهره می‌برند.

دوربین تله‌فوتوی ۳ برابری گلکسی S23 از حسگر ۱۰ مگاپیکسلی S5K3K1 سامسونگ با ابعاد 1/3.94 اینچی و پیکسل‌های یک میکرومتری استفاده می‌کند. در پس این دوربین، لنز ۷۰ میلی‌متری با دیافراگم f/2.4 قرار دارد و از لرزش‌گیر اپتیکال و فوکوس تشخیص فاز بهره می‌برد.

دوربین اولتراواید گلکسی اس ۲۳ اولترا از ماژول IMX564 سونی با ابعاد 1/2.55 اینچ و پیکسل‌های ۱٫۴ میکرومتری استفاده می‌کند. این حسگر در برابر لنزی با دیافراگم f/2.2 و میدان دید عریض ۱۲۰ درجه‌ای قرار دارد. مجموعه‌ی دوربین اولتراواید از فوکوس خودکار برای ثبت عکس‌های ماکرو نیز پشتیبانی می‌کند.

دوربین اولتراواید گلکسی اس ۲۳ هم دقیقا مشابه اولترا به حسگر ۱۲ مگاپیکسلی IMX564 سونی با ابعاد 1/2.55 اینچی و پیکسل‌های ۱٫۴ میکرومتری مجهز شده و پشت لنزی ۱۳ میلی‌متری با دیافراگم f/2.2 و میدان دید ۱۲۰ درجه‌ای قرار دارد؛ هرچند به‌خاطر نبود قابلیت فوکوس خودکار، نمی‌توان با این دوربین عکس ماکرو گرفت.

دوربین سلفی گلکسی اس ۲۳ اولترا از حسگر ۱۲ مگاپیکسلی S5K3LU ساخت خود سامسونگ با پیکسل‌های ۱٫۱۲ میکرومتری، لنزی با دیافراگم f/2.2 و فوکوس خودکار بهره می‌گیرد.

دوربین سلفی گلکسی اس ۲۳ هم دقیقا مشابه مدل اولترا از حسگر ۱۲ مگاپیکسل S5K3LU با لنز ۲۶ میلی‌متری با دیافراگم f/2.2، پیکسل‌های ۱٫۱۲ میکرومتری و پشتیبانی از فوکوس خودکار استفاده می‌کند.

عکاسی در روز

همان‌طور که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید، هم گلکسی S23 و هم گلکسی S23 اولترا عملکرد تقریبا مشابهی در ثبت کنتراست بالا، گستره‌ی دینامیکی وسیع و رنگ‌های زنده و خوشایند از خود نشان می‌دهند و در هر دو عکس، طبق رسم همیشگی سامسونگ، رنگ‌ها اشباع‌تر از واقعیت به‌چشم می‌آیند؛ اما اگر به جزئیات شاخ‌وبرگ گیاه و حفره‌های ایکس‌باکس دقت کنید، متوجه خواهید شد که دوربین به‌مراتب قدرتمندتر اس ۲۳ اولترا، جزییات بیشتری را ثبت کرده است.

 

 

دوربین اصلی گلکسی اس 23
دوربین اصلی گلکسی اس 23
دوربین صلی گلکسی اس 23اولترا
دوربین صلی گلکسی اس 23اولترا

در شرایط نوری چالش‌‌برانگیز،‌ مانند تصاویر زیر، هر دو گوشی عملکرد رضایت‌بخشی در کنترل تابش مستقیم نور خورشید نشان می‌دهند؛ اما همان‌طور که در برش عکس‌ها مشخص است، S23 اولترا کماکان جزییات بیشتری را ثبت کرده و بهتر از اس ۲۳ توانسته پدیده‌ی لنز فلر را حذف کند.

 

دوربین اصلی گلکسی اس 23-
دوربین اصلی گلکسی اس 23-
دوربین اصلی گلکسی اس 23اولترا-
دوربین اصلی گلکسی اس 23اولترا-

 

دوربین اولتراواید

آن میم سریال آفیس را دیده‌اید که در پنل اول می‌گوید تفاوت بین این دو تصویر را پیدا کن و در پنل دوم، شخصیت پم می‌گوید هر دو تصویر دقیقا یکی هستند؟ اگر درباره‌ی دو تصویر زیر همین حس را دارید، باید بگویم که دوربین اولتراواید گلکسی اس ۲۳ و اس ۲۳ اولترا دقیقا از مشخصات فنی یکسانی استفاده می‌کنند و تصاویر تقریبا یکسانی هم می‌گیرند. هرچند از‌آنجایی که دوربین اولتراواید اس ۲۳ برخلاف مدل اولترا، قابلیت فوکوس خودکار ندارد، نمی‌توان با آن عکس ماکرو گرفت.

همان‌طور که در تصاویر می‌بینید، هر دو گوشی رنگ‌های اشباع‌شده و خوش‌رنگ و لعابی را ثبت کرده‌اند که البته فرسنگ‌ها با آسمان رنگ‌ورو رفته‌ و آلوده‌ی تهران فاصله دارد. کنترل تابش مستقیم نور خورشید به‌خوبی صورت گرفته، ولی ثبت جزییات، همان‌طور که از بافت سنگ‌های قهوه‌ای ساختمان مشخص است، چندان چنگی به دل نمی‌زند.

دوربین اولتراواید گلکسی اس 23 اولترا
دوربین اولتراواید گلکسی اس 23 اولترا
دوربین اولتراواید گلکسی اس ۲۳
دوربین اولتراواید گلکسی اس ۲۳

منبع : زومیت